Dela nyhet
Save-the-date graderingsläger och graderingsdatum
11 apr 2025 0 kommentarer
Hej!
Det är ett tag till graderingslägret och graderingen men det är bra att notera nedan datum i era kalendrar.
Graderingsläger 24:e maj
Graderingsägret är obligatoriskt för de som ska gradera sig i juni och för de utövare som har minst 9 Kup/9 Kup-1 (vitt bälte och gult streck).
Var: Kärna idrottshall (Kärna, strax utanför Kungälv)
När: Lör 24:e maj, kl. 9 - 16 (fram till lunchtid, ca kl 12 för de som har vittbälte med streck). Gulbältare och uppåt (8 Kup/8Kup-1 och uppåt) stannar hela dagen.
Mer information om graderingslägret om betalning och upplägg kommer vid början/mitten av maj. Om det finns behov av skjuts/samåkning till lägret så hör av er till Yvonne så pusslar vi ihop det. (Via mejl yvonne.loalf@gmail.com eller whatsapp).
Gradering för nybörjar- och barngruppen tisdagen 3:e juni
Nybörjar- och barngruppen graderar tillsammans tisdagen 3:e juni från kl. 17.30 - ca 20.00 (graderingen är klar när alla har graderat och genomfört muntliga teoriprovet). Vi ser gärna att alla är på plats kl. 17.15 för egen uppvärmning mm. Alla bugar in samtidigt kl. 17.30.
Ingen träning för den avancerade gruppen.
Gradering för avancerade gruppen torsdagen 5:e juni
Avancerade gruppen graderar torsdagen 5:e juni från kl. 17.30 till när alla är klara (svårt att säga en tid, troligtvis runt kl. 20 men kan hålla på längre). Vi ser gärna att alla är på plats kl. 17.15 för egen uppvärmning mm.
Ingen träning för nybörjar- och barngruppen.
Vi återkommer med mer information om betalning mm inför lägret och graderingarna när det närmar sig.
Ställ gärna frågor till Art och Yvonne om ni har frågor kring lägret och graderingen.
Ha det fint,
Kungsbacka Taekwon-Do